Când alegem vitaminele, natural - oare - e cel mai important criteriu?
- Mihaela Țîbîrnă
- 19 feb. 2025
- 3 min de citit
Actualizată în: acum 5 ore
„Vitaminele nu sunt naturale!” — dar ce înseamnă asta, de fapt?
Desigur că vrem cu toții „vitamine naturale din plante”, ca și cum aceasta ar fi singura variantă corectă. Ca și cum, dacă nu sunt „din plante”, nu sunt bune. Însă realitatea este mai nuanțată.
Le luăm pe rând:
Vitaminele există în natură, în plante și alimente.
Dar nu pot fi luate dintr-o frunză și puse într-o capsulă exact în forma lor naturală.
De ce nu se poate fix așa?
Pentru că în alimente de multe ori sunt în cantități mici, sunt instabile (se degradează la lumină, aer, temperatură), sunt legate de alți compuși (enzime, fibre, fitonutrienți).
Asadar, da, vitaminele există firesc, în natură. Le găsim în plante, în alimente, în forma în care corpul nostru le recunoaște. Dar acolo ele nu sunt izolate, într-un sens chimic. Sunt în cantități mici, legate de alte substanțe – enzime, fibre, fitonutrienți – și funcționează în acel context natural.
Mai mult decât atât, sunt fragile. Lumina, aerul, temperatura le degradează ușor. Asta înseamnă că ceea ce este perfect în aliment, devine instabil în momentul în care încerci să-l scoți de acolo.
Deci ești în iluzie dacă aștepți să apară acele branduri grozave care o să îți aducă acele vitamine extrase doar din plante. Ar trebui să plătești tot venitul tău pe o lună pentru un tub de vitamine.
Sustenabil? Nu.
De ce?
Păi, să ajungi de la o vitamină dintr-o plantă la o capsulă, trebuie să faci trei lucruri:
– să o extragi
– să o concentrezi
– să o stabilizezi
Iar pentru asta ai nevoie de cantități foarte mari de materie primă, procese complexe și costuri ridicate si fiind un proces industrial dificil.
De conștientizat este că majoritatea vitaminelor din suplimente nu au cum să fie „extrase direct din plante” în sensul în care își imaginează oamenii. Se poate și asta, desigur, dar este greu de realizat la scară mare și ar deveni foarte scump, așa cum am spus deja mai sus.
Care ar fi soluția? Având în vedere ca oricum plantele din ziua de azi nu mai conțin ce conțineau acum zeci de ani și oricum noi suntem maxim carențati, oamenii au găsit soluții: tehnologii care să le permită să construiască prin metode mai mult sau mai puțin naturale diferite forme de vitamine.
Si unele sunt create în forme active pe care organismul le folosește identic ca și cum ar fi din alimente, dar majoritatea brandurilor crează mai ales și alte forme “inactive” ( care evident sunt mult mai ieftine) si pe care organismul trebuie să le convertească în forme active. Asta necesită energie dar mai ales capacitatea de a putea face asta. Și necazul e ca în anumite situații și specific pentru o parte din populație este ca nu toată lumea poate să convertească orice formă inactivă într-una activă.
Totusi, în practică, vitaminele din suplimente sunt obținute prin fermentație (cu bacterii sau drojdii deci o metodă naturală care imită în principiu ce se petrece și în organism ca și proces de conversie, metilare etc) sau prin procese chimice controlate.
Ceea ce se obține sunt forme stabile, standardizate, ușor de dozat și, în multe cazuri, identice sau foarte apropiate de cele din natură și pe care organismul le integrează ușor.
Dar, ceea ce este esențial: Nu “natural sau sintetic” este criteriul cel mai important.
Mai degrabă forma în care se află vitamina.
Există forme care trebuie transformate de organism și forme care sunt deja active.
De exemplu:
Vitamina B9
– acidul folic trebuie convertit
– metilfolatul este forma activă
Vitamina B12
– cianocobalamina trebuie transformată
– metilcobalamina și adenozilcobalamina sunt formele active
Forma activă este cea pe care organismul o poate folosi direct, fără efort suplimentar. Forma care necesită conversie depinde de capacitatea corpului de a face această transformare.(capacitatea de metilare - aici e despre gene și epigenetica).
Recomandarea mea este să nu te uiți doar la eticheta „natural” când îți alegi suplimentele.
Nu te lăsa ghidat de cum sună produsul. Dacă scrie natural nu e neapărat și chiar e foarte greu să fie. Iar daca totusi este, cu siguranță e o doza asa de mică, încât o diferență reala nu va face.
Uită-te la forma vitaminei și la cât de ușor o poate folosi organismul.
Suplimentele bune nu sunt neapărat cele care par cele mai „naturale”, ci cele care sunt corect formulate și adaptate nevoilor reale ale corpului.
Concluzia este simplă:
Nu eticheta „natural” și ca vine din plante face diferența. Când îți alegi suplimente, uită-te la formă, nu la slogan.
Dacă ai nevoie de ajutor scrie în comentarii sau în privat și revin eu la tine cu mesaj. Sau dacă iei deja un supliment concret și vrei să-l înțelegi mai bine, îmi poti scrie și îl analizăm împreună.
Alege informat!
PS: LLV de la Doterra are forme active de B9 și B12.




Comentarii